Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України



Загальні
Загальні
29-Jan-2003
Перша конференція відбулась

24-25 січня ц.р. в Славуті пройшла науково-практична конференція "Сангушківські читання". Відбулось те, що б мало бути вже давно, однак лише за ініціативи і підтримки громадсько-політичного об'єднання "Демократична Славутчина", стало реальністю у 2003р. Цього разу зійшлись у часі плани місцевої громадськості і задум двох славутчан за походженням - досвідченого львівського викладача Юрія Панишко та його молодого колеги з Любліна Владислава Берковського.
На пропозицію взяти участь у конференції, яка мала б засвідчити широкому загалу цікавість до родини Сангушків, відгукнулись чимало дослідників. Шкода, що не всі змогли взяти участь в ній, однак географія виявилась достатньо широкою - Київ, Люблін, Хмельницький, Вінниця, Миколаїв, Рівне, Кам'янець-Подільський, Умань, Остріг, Луцьк, Полонне, Нетішин. Ті, хто був присутніми на конференції побачили, що дослідження родини Сангушків є цікавим не лише для славутчан. Цю тему досліджують і в інших містах Волині. До речі, ще одне свідчення, що Славута відноситься саме до Волині, а не до Поділля. З'ясувалось, що надзвичайно багато документів, які стосуються княжої родини, збереглися. Щоправда не в Славуті. Є вони і у Кам'янці-Подільському, і у Луцьку. Чимало документів є у Польщі. Метою конференції, посеред інших, було і підвищити інтерес славутчан до історії свого міста шляхом показу кількості дослідників в різних містах України. До цього, так би мовити, були відомі два центри - один у Любліні, де працює В. Берковський, другий, в Славуті, де тему розробляють: краєзнавець О.Сапожник та директор міського музею С. Ковальчук.
Як і на кожній конференції звучали й виступи на інші теми. Зокрема доктора історичних наук з Миколаєва М. Шитюка, про репресії в Україні у 20-50-ті роки XXст. та діяльність УПА на Півдні України. Цікавим був виступ кандидата історичних наук П.Соболя, теж з Миколаєва про голодомор 1932-1933р.р., інших науковців та дослідників історії.
Слід також додати, що проведенні конференції сприяли місцеві установи і організації, окремі жителі міста. Зокрема: ват "Славутський руберойдовий завод" (голова правління О.Хахльов), ват "АТП 16845" (директор М. Новак), КП "Славутський пивоварний завод" (директор Л.Лавринюк), обласний спеціалізований ліцей інтернат (директор В. Семенюк), Асоціація підприємців міста та району (голова В. Гапонюк), міська організація Спілки поляків України (голова Г. Соколовська), дирекція кінотеатру ім. Т. Шевченка, де проходила конференція (директор В. Мирончук), приватні підприємці В. Тимощук та М. Козел.
Дуже уважно поставились до конференції громада костелу Святої Дороти, де настоятелем о. Ян Шаньца та громада Свято Покровського храму УПЦ Київського патріархату, яку очолює митрофорний протоієрей о. Миколай Бочкай.
За підсумками роботи конференції вийде збірник, а наступна конференція відбудеться вже 2004 році.
В. Скомороха
Координатор громадсько-політичного об'єднання
"Демократична Славутчина".