Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України



Загальні
Загальні
13-May-2004
Українськi нацiоналiсти - справжнi соцiалiсти

Iм'я мiського голови Шепетiвки Валерiя Малькiна сьогоднi на слуху не тiльки подолян, але й у багатьох куточках України. Погодьтесь, мером Шепетiвки, мiста, славного своїми революцiйними традицiями, обрано члена КУНу - Конгресу українських нацiоналiстiв. Отож, ряд запитань до В.Малькiна.
- Ви коли прийшли в полiтику, яким став перший полiтичний досвiд?
- Вже порiвняно давно, 1988 року ми з Володимиром Рукавчуком органiзували кооператив у Шепетiвцi. В Каунасi виготовляли значки з українською нацiональною символiкою, розповсюджували їх на Схiднiй Українi. Потоваришували з литовським "Саудiсом", взагалi, той час був епохою вiдродження нацiональних рухiв. 1990 року взяли участь у виборах до Верховної Ради. Тодi ще все було на рiвнi пiдсвiдомостi, ще нiяких штабiв, ходили з хати в хату, з села до села. Що таке "пiар технологiї" нiхто собi ще не уявляв. А вже, можна сказати, усвiдомлено, професiйно, прийшов у полiтику 1996 року.
- Що сталося 1996 року?
- Тодi вже ейфорiя створення незалежної держави пройшла, усвiдомив, що без органiзованої боротьби, без створення органiзацiї багато здобути неможливо. Ми багато втратили. Один з моїх кумирiв Ярослав Стецько у книзi "Двi революцiї" писав, що кожна революцiя повинна опиратися на два чинники - нацiональний i соцiальний. В разi, як один iз двох чинникiв програє, революцiя отримає поразку. 1917 року спрацював соцiальний чинник. Врештi-решт, країни, збудованої тiєю революцiєю без нацiонального чинника, не стало. Нацiональна революцiя в Українi, яка вiдбулася на початку 90-х рокiв, але без врахування соцiального чинника. Ми бачимо, яке розмежування людей вiдбулося. Тож i ця наша нацiональна революцiя зазнала поразки. На щастя, зараз почалося вiдродження, ми вiдчуваємо, що або зараз, або нiколи, Рубiкон.
- Ви пов'язуєте Рубiкон з виборами 31 жовтня?
- Так, якщо Україна знов програє вибори, то можна програти назавжди.
- Ми пов'язуємо вибори в Мукачевому зi своєрiдною репетицiєю, як влада, режим зможе все зробити i в жовтнi. Чи пов'язуєте Ви конфлiкти навколо Шепетiвки з дiями влади саме в планi репетицiї?
- Я абсолютно в цьому переконаний. Центральна влада дiє не тiльки у Мукачевому, вона хоче дiяти скрiзь, просто їй не завжди вистачає ресурсу. А як там чи там мер мiцний, чи витримає удар, чи не може. А може, поставимо свого, зрештою, мова йде про контроль над виборчою комiсiєю. А ми не дамо сфальшувати результати виборiв. Приклад виборiв 2002 року: ми поставили вiдеокамери, все знiмали. Ми створили широкий громадський блок "Наш дiм - Шепетiвка", це i КУН, i "Батькiвщина", Народний рух України, "Собор", i "Партiя реформи i порядок", - ось такий патрiотичний спектр. I перемогли. Нас пiдтримували i пiдтримують представники лiвого електорату. Чомусь вважається, що нацiоналiсти - це правi сили. Я абсолютно не вважаю, що вони правi. У класичному варiантi правi - це зниження податкiв, але людина виживає, як може.
- Степан Бандера називав рух нацiоналiстiв соцiалiстичним...
- Так, я i ми є абсолютно соцiалiстами. Українськими соцiалiстами. Хоча є Соцiалiстична партiя Мороза, я до цього полiтика з великою повагою ставлюся, але ми трiшечки вiдрiзняємося iдеологiєю. Я переконаний, що Україна повинна мати соцiалiстичний шлях розвитку, поки що людство нiчого кращого не придумало.
- З нацiональним забарвленням?
- Патрiотичне, нацiонально-патрiотичне забарвлення. Чому ми не сприймаємо лiберальну iдеологiю, хоча й друзiв дуже багато лiбералiв? У перехiдний перiод перш за все потрiбно, не "его", а загал, нацiя. В мiцної держави мiцна особистiсть.
- Але ж повернiмося до конфлiкту, з чого все почалося?
- Мене це взагалi дивує, ми два роки дуже добре спiльно пропрацювали з адмiнiстрацiєю. А почалося все зi змiни кадрiв, я переконаний, що коли приходить нова команда, нова влада з новими iдеями i вiдповiдно йде пiдбiр виконавцiв. Ми прийшли, можливо, з невеликим досвiдом, але з великим бажанням зробити наше мiсто кращим. Ми прийшли i зробимо нашi дiї прозорими, аби в нашому мiстi було справжнє самоврядування, i скористатися законом про мiсцеве самоврядування в повнiй мiрi. Я не буду зараз переходити на особистостi, я скажу загалом - то є люди, в основному злодiї, за якими плаче в'язниця. Думаю, рано чи пiзно правоохороннi органи розставлять всi крапки над "i". Певнi полiтичнi сили хотiли використати конфлiкт мiж мiським головою та звiльненими з роботою, використати з власною метою. Проводилися перевiрки, все зроблено законно.
- Але листи до газети ображених громадян...
- Як показала перевiрка, з тих чотирьохсот пiдписiв пiдтвердилися лише три. Про це начальник мiлiцiї на прямiй зустрiчi з виборцями проiнформував усю громаду.
- Але якесь рiшення суду мiський голова не виконав?
- Якби мiський голова не виконав рiшення суду, по менi вже давно плакала б кримiнальна справа. Ми поновили людину на роботi, але було рiшення трудового колективу про змiни до Статуту, i людина повернулася на посаду директора, але є ще обраний згiдно з рiшенням зборiв трудового колективу i генеральний директор водоканалу. Це колектив вирiшив, i ми пiдписали контракт iз новообраним генеральним. Судовi виконавцi вже пiдписали протокол про виконання судового рiшення.
- Не секрет, що Шепетiвка стала героєм телесюжету на ТРК "Ера" i там Вас, м'яко кажучи, не дуже хвалили...
- Вiсiм разiв показали сюжет. Я думаю, що приїзд органiзувала та сама опозицiя, що органiзувала все.
- Мають стiльки грошей?
- Я ж перед тим сказав, хто серед тих людей. Ну, якщо люди мають стiльки коштiв, а їх забрали з насиджених мiсць... Все це кампанiя проти Ющенка. На захист шепетiвської громади виступила єдина газета - "Шепетiвський вiсник".
- Єдина? А в областi?
- Ну, ви виступили...
- От i "нарвався" на комплiмент.
- Була комплексна перевiрка обласної держадмiнiстрацiї по виконанню делегованих повноважень. Перевiрка завершена, є акт. У цiлому нормально, жодних серйозних порушень не виявлено. В недолiки, десь якiсь документи не так оформляємо, але це суто апаратнi недолiки. Але я дякую адмiнiстрацiї, що вказали на недолiки.
- Ви якось у приватних бесiдах говорили про Островського, як людина вже з полiтичним досвiдом, Шепетiвка - мiсто революцiйне.
- Я з великою симпатiєю ставлюся до Миколи Островського. Це мужня людина, сильна особистiсть i багатьом нам треба наслiдувати його приклад.
- Дякую за iнтерв'ю.

Олександр Космач.

Р.S. Iнтерв'ю, звiсно, було великим, отож вiдповiдi Валерiя Малькiна будуть використанi в матерiалi, в якому ми спробуємо розiбратися, що то за конфлiкт мiж мiським головою та частиною, хоча i невеликою, мешканцiв Шепетiвки. Чи то просто був "пiар" з обох бокiв?

Подiльський кур'єр N18 (6 травня 2004 року)