Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України



Загальні
Загальні
02-Nov-2002
Росія: права людини і влада

Кожен народ має право на самовизначення. Не виняток і чеченський. Однак вісім років в Ічкерії йде війна, приносячи кожен день смерть і горе.
Півсотні озброєних чеченців захопили в російській столиці театральний центр з кількома сотнями глядачів. Чому це трапилось і чого хотіли ті, хто усвідомлював, що живими вийти звідти навряд чи вдасться? Як виявилось - не мільйони доларів викупу чи виїзд куди небудь були їх метою. Хотіли одного - виведення російських військ з Ічкерії, тобто звільнення від окупації. Напевно були сподівання, що після такої акції у Москві російська влада все ж таки перегляне своє ставлення до прагнень чеченського народу.
Як все трапилось? ми вже знаємо. Помилились ті, хто думав, що російське керівництво піде на переговори і виведе свої війська з Ічкерії. Влада дбала про себе - що буде з того, як армія Російської Федерації залишить Чечню. Раптом ще хтось захоче залишити цю федерацію? З'ясувалось, що брехня в такій державі зведена у найвищу категорію. Турбота про людину та її життя - все це маячня. Пригадався 2000р., коли загинув атомний підводний човен "Курськ". З чого тоді почала російська влада? Ще були живими члени екіпажу, які вціліли після вибуху, а в Кремлі точились розмови - що стало причиною загибелі човна. І що не робили родичі членів екіпажу, російська влада зробила все як їй треба було. Людське життя виявилось не варте нічого. Жодного живого свідка аварії.
В жовтні 2002 року, в Москві, вже були не військові, яких можна було зарахувати у відповідну статтю - "загинули під час проходження служби". Ті, хто опинився у заручниках в Москві, як відомо, були цивільними, однак потрапили, як пояснили урядовіці, у допустимий відсоток жертв. Сталось так, що Президент Російської Федерації знов взяв на себе право вирішувати - заради державних інтересів ризикувати життям громадян як Росії, так і інших країн. Виявилось, що право на життя людини є менш цінним ніж інтереси держави. Спецслужби під час захоплення заручників віпрацьовували свою лінію. Всього добу знадобилось для того аби ФСБ взяла під контроль доступ до інформації для преси. Зйомки штурму театрального центру вели теж оператори ФСБ. Обмеження у доступі до інформації представникам мас-медіа дало свої наслідки. Спецпідрозділам, які були поруч з театральним центром (журналісти не ближче 200м), здалось, що почали розстрілювати заручників. Виходячи з цього, почався штурм. Далі пустили газ, вимкнули світло. У підсумку, як з'ясувалось - лише одна людина з числа заручників, загинула від вогнепального поранення. Всі інші - від отруєння газом, швидше за все, нервово-паралітичної властивості.
Керівники США, Ізраілю, Великої Британії, Німечини та України привітали В.Путіна з успіхом. Зачекайте панове - з чим ви вітаєте колишнього підполковника КГБ? З тим, що він замість переговорів підставив життя майже 800 людей під смертельну небезпеку? Навряд чи заручники та їх рідні, погодились би потрапити в число отих горезвісних 10% загиблих, про які говорили "великі" політики та керівники спецпідрозділів різних країн. Дуже вже легко розпорядились чужим життям президенти, прем'єр міністри та міністри. Ганьба! За таке "блестящее" виконання йти або у відставку політикам, або звільняти з посад як мінімум. Однак в Росії все буде не так. Можливо, і знайдуть якогось майора чи полковника з спецназу - і він буде стрілочником. Сама ж Росія проковтне спокійно трагедію більш ніж 120-ма загиблими - і все. Владна система себе захистить. Скажуть ще, що це чеченці винні, хоча тепер невідомо - хто не терорист? Чи не російська влада, через дії якої загинуло стільки людей?
І ще про одне. Підозрілою виглядає загибель практично усіх чеченців. Судячи з відеокадрів, їх не планували брати живими. Адже це зайві свідки. Простіше їх знищити - штурм був. Отож причина смерті - або отруєння газом, або розстріл під його впливом. Невипадково і те, що заручники так довго не мали і не мають можливості контактувати з родичами. Водночас ФСБ за цей період проінструктує кожного, хто потрапив у лікарні, попередньо дізнавшись хто і що бачив та запам'ятав.
Отже, говорити про розвиток демократії та прав людини в цій ситуації, не доводиться.

Володимир Скомороха,
координатор громадсько-політичного об'єднання
"Демократична Славутчина"