Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України



Загальні
Останні новини
18-May-2003
Гарант дбає про себе

У нинішньому тексті Конституції України, який так наполегливо хоче змінити Президент Л.Кучма, є стаття 102. В ній, зокрема, йдеться про те, що Президент України є гарантом дотримання Конституції, прав і свобод людини і громадянина. Пропонується прослідкувати це ось на такому прикладі. Відповідно до статті 24 Основного Закону громадяни мають рівні права і свободи і є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками соціального походження і майнового стану зокрема. В реальному ж житті це зовсім не так.
Вже двічі - у січні та у травні 2003р. - Президент Л Кучма своїми указами заохочує військових, працівників органів внутрішніх справ та інших державних озброєних формувань підвищенням грошових виплат. Ясна річ, що ніхто не проти підвищення рівня життя цієї категорії населення України. Дивує інше - чому лише тим, хто служить зараз? Чому це підвищення не стосується пенсіонерів? Адже вони, згідно ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб", мають право на підвищення пенсії одночасно із підвищенням відповідних складових грошового утримання тим, хто служить. За інформацією заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань оборони та національної безпеки Л.Каденюка (лист N06-20/13-259 від 10 квітня 2003р.), для проведення вирівнювання розмірів пенсій військовослужбовцям, звільненим в запас зі служби в різні терміни, сьогодні (тобто на дату відповіді), необхідні 1 мільярд 370 мільйонів гривень. Така диспропорція виникла для наступних категорій військових пенсіонерів: тих, хто звільнився до 1 січня 1992р. ( згідно до пенсійних норм СРСР), до 1 жовтня 1999р., до 1 січня 2003р, і тих, хто звільнився після цієї дати. Усі чотири категорії мають різні розміри пенсій, хоча законодавством встановлений один принцип її нарахування. Це сталось завдяки надбавкам, встановленим указом Президента Л.Кучми. Останнє цьогорічне підвищення свідчить про те, що нинішній дефіцит у сумі майже в 1,5 мільярди гривень буде зростати.
Водночас ситуація свідчить про інші висновки. Увага Л.Кучми до так званих силовиків невипадкова. Пану Президенті потрібна їхня прихильність владі. Він розраховує на підтримку силовиків у питаннях зміни Конституції, а потім і на референдумі, який напевне буде ініційований Президентом з метою добитися потрібних для себе змін.
Таким чином, гарант конституційних прав громадян України зробив так, що одні мають більші, інші - менше. Різниця між обидвома категоріями лише в тому, що перші служать зараз, інші - відслужили раніше. Між іншим, у статті 48 Конституції України йдеться про те, кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї. Отже, розмір пенсій і має бути відповідним.
Слід згадати, що це вже не вперше Президент Л.Кучма домагається прихильного до себе відношення лише тих, хто перебуває на службі в даний момент. У 1999р., в рік президентських виборів, указом було введено надбавку за особливі умови тим, хто перебував на службі (нібито таких умов не було до 1999р. - В.С.). Окрім цього, була встановлена система надання військових звань на ступінь вище від займаної посади для учасників бойових дій в Афганістані. При бажанні цей перелік можна продовжити...
Минуло чотири роки - до чергових виборів залишилося небагато. Але за рік до них Президент Л.Кучма та його прибічники, як бачимо, всіма засобами бажають продовжити свої владні повноваження зміною потрібної лише їм частини Конституції.

Володимир Скомороха, координатор громадсько-політичного об'єднання "Демократична Славутчина"