Місто
Район
ТП "Край"
Дослідження
Візитка міста та району
Бібліографія
Проект "джерела"
Презентація
Голодомор 32-33
ОУН на Славутчині
Джерела з історії
Геральдика
Карти
Нетішин
Нетішинський музей
Села району
Пам'ятки Славутчини
Статті про місто і район
Книги про місто
"Сангушківські читання"
Славута військова
Авторська сторінка
Історія міста в фото
Малюнки Н.Орди
Славутчани
Храми
Школи
Українська Повстанча
Ліси
Преса про місто
Політика
Події
Мистецтво
Суспільство
Новини
Гостьова книга
Online-Бібліотека

ПОШУК
Для пошуку потрібно
використовувати
не більше одного слова
або його частини







Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України


Пам'ятки Славутчини:   Палац в Славуті Усипальниця Архів Скарб Палац в Ізяславі

ПАЛАЦ КНЯЗІВ САНГУШКІВ

Парадна брама
  В Славуті заслуговує на увагу палац князів Сангушків, перебудований наприкінці XVІІІст. з старого палацу; він знаходиться на відкритій височині; навколо, над рікою Горинню, розкинувся величезний гарний парк. У самому домі є велика бібліотека, картинна галерея і велике зібрання рідкісних речей. Бібліотека розміщена в двох великих залах і містить більше 25.000 томів на різних мовах. Тут є і бібліографічні видання, як-от Біблії: Острозька 1581р., Радзивілівська 1568р., Львівська 1577р., є повне зібрання польських хронік, починаючи з Меховіти, Більського, Длугоша, Кромeра; в славутському архіві зберігається багато старовинних рукописів, палімпсести, інкунабули грецькі та латинські. Між рукописами звертають на себе увагу: «Mimimcntum ducum in Ostrog», що відносяться до історії родини Острозьких, листування кн. Сангушків з Сапегами в XVII ст., листи кн. Олександра Острозького, князя Олександра Заславського, листи кн. Сангушків XVІІІ ст., листи Станіслава Лещинського, книга контрактів з 1669 по 1692 рр.: є документи, що з’ясовують епоху смут на Русі, історію козацтва до Богдана Хмельницького т. ін. До складу славутського архіву увійшли сімейні архіви: 1) частина Острозького 2) весь Заславський 3) частина архіву Тарновського і 4) двох згаслих ліній князів Сангушків-Несухоіжсько-Локачевської увесь і Коширської частина, а також третьої, Ковельської лінії, що зараз існує. Найстаріші документи цього архіву відносяться до 1284р., а найновіші до 1703р.
   В картинній галереї є картина, що зображує Сигізмунда III на сеймі, на якому гетьман Жолкевський представляє королю взятих у полон російських бояр Шуйських. Картина ця належить пензлеві Фоми Далабели, придворного живописця короля Сигізмунда II. Друга картина зображує перемогу польного гетьмана Литовського, воєводи брацлавського, князя Романа Федоровича Сангушка під Улею в 1568р.
Лісничі парку ''Звіринець''

   В музеї рідкісних речей є збірка старовинної криці, декілька древніх знамен, шитих на атласі, великий срібний старовинний хрест з розп’яттям, а також багато інших цінних і рідкісних предметів.

   На краю парку, що оперезує палац, стоїть католицький костьол св. Дороти. Приводом до будівництва стала така обставина: дочка князя Євстафія Ієронімовича Сангушка, вийшовши заміж за його двоюрідного брата князя Карла Сангушка, у 1822р. поїхала за кордон і померла у Римі; перед смертю вона висловила побажання, щоб в Славуті був побудований костьол і щоб в його склепі було поховане її тіло. Славутський костьол побудований на зразок костьолу Св. Євстафія в Парижі і зведений у 1825р.
  
Андреев П.П. «Иллюстрированный путеводитель по Юго-Западным казенным железным дорогам».
  Киев, 1890.