Місто
Район
ТП "Край"
Дослідження
Візитка міста та району
Бібліографія
Проект "джерела"
Презентація
Голодомор 32-33
ОУН на Славутчині
Джерела з історії
Геральдика
Карти
Нетішин
Нетішинський музей
Села району
Пам'ятки Славутчини
Статті про місто і район
Книги про місто
"Сангушківські читання"
Славута військова
Авторська сторінка
Історія міста в фото
Малюнки Н.Орди
Славутчани
Храми
Школи
Українська Повстанча
Ліси
Преса про місто
Політика
Події
Мистецтво
Суспільство
Новини
Гостьова книга
Online-Бібліотека

ПОШУК
Для пошуку потрібно
використовувати
не більше одного слова
або його частини







Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України


Геральдика:   З історії славутського герба Символи міста Символіка Нетішина Символіка Славутчини Проекти символіки Символіка Крупця

Славутський герб - який він?

  Досить довгий час перед дослідниками історії Славути стоїть одна доволі складна проблема - як виглядав справжній історичний герб міста? Адже той, що існує на даний момент, є лише одним з багатьох проектів, що свого часу пропонувалися. Здавалося б, ця проблема не має свого вирішення, оскільки навіть у локаційному привілеї 1633 року згадується лише про надання місту Славутин різного роду вільностей, магдебурзького права, ярмаркового дня тощо. Про герб же немає ніякої згадки ні в документах XVII, ні в документах XVIII ст.
  Залишилися майже безрезультатними мої власні дослідження протягом року у Краківському архіві, у фонді князів Сангушко. Ніби настав час покинути розгляд даної проблеми...
  Але зовсім випадково один з архіваріусів Краківського воєводського архіву на Вавелю порекомендував мені звернутися до інвентарних описів N 7 та 8. У даних інвентарних описах було зосереджено досить унікальні збірки фотографій родини князів Сангушко, міста Славута, малюнки та мапи теренів сучасної Славутчини від кінця XVIII до початку XX ст. На одній з фотографій, яка зберігається у справі N136, під час збільшення зображення було помічено одну досить цікаву деталь. Над входом до міської ратуші було розташоване зображення міського герба. Отже, герб міста Славута існував! Нижче подаємо опис даного герба:
  На польському щиті розташовано литовську Погоню (герб князів Сангушко) без щита. У клейноді герба розташовувалася міська трибаштова корона з князівською шапкою, увінчаною лапчастим волинським хрестом.
  На жаль, на зображенні не видно, яке було тло у герба, яка саме корона була зображена - золота чи срібна? Адже колір корони залежав від функцій, які виконувало місто - золота корона позначала місто-фортецю з населенням менше 50.000 чоловік, а срібна позначала повітове містечко з населенням також менше 50.000 чоловік. Хоча не виключеною є можливість існування у нашого міста червленої трибаштової міської корони - корони позаштатного містечка.
  Чому ж у нашого міста був саме такий герб?
  Розташована у гербі литовська Погоня символізує те, що містечко Славута було резиденцією князів Сангушко і центральним містом їхніх володінь на Волині. Тому ймовірно, що й тло герба відповідало тлу герба князів Сангушко.
  А звідки ж міська корона?
  Появу корони у Славутському гербі слід пов’язати з царським розпорядженням щодо міських гербів від 1857 року. Згідно цього указу кожен міський герб мав мати в собі корону.
  Тоді звідки ж польський щит, адже згідно того ж указу усі щити мали бути французькими?
  Відомо, що князі Сангушко ніколи не співвідносили себе з Московією, що для них Москва та Росія завжди були найголовнішим ворогом. Отже, застосування саме польського щита, було ніби відповіддю російському уряду і підкреслювало зневагу князів Сангушко до Москви та Росії зокрема.
  Отже, підсумовуючи, ми можемо стверджувати: герб давньої Славути таки існував.
  
Берковський В.Г.
  ас. кафедри історії XVI - XVIII ст.,
  Університету М.Кюрі-Склодовської,
  Люблін, Польща