Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України


Бібліотеки:   Районна бібліотека Міська бібліотека Дитяча бібліотека

РАЙОННА БІБЛІОТЕКА

Приміщеня старої бібліотеки
  Територія сучасної Славути та району була заселена ще в період неоліту. Перші писемні згадки про Славуту як село, що виросло на місці двох поселень - Деражні і Волі - датуються 1534 роком. Тоді край перебував під владою шляхетської Польщі і належав князям Заславським. З 1673 року - власність князя Любомирського, з 1703 став маєтністю князів Сангушків.
   Із споруд в Славуті виділявся своєю красою старий замок, розташований на відкритому підвищенні, який князь перебудував у палац. Тут була багата (понад 25 тисяч книг різними мовами) бібліотека, картинна галерея і музей.
   В 1917 році в місті проживало 7329 чоловік. Після закінчення громадянської війни у 1923 році Славута стала районним центром. В 1930 році в районі працювало 9 сільбудів, 6 клубів, 5 хат-читалень.
   В 1935 році створіться районна бібліотека для дорослих читачів з відділом для читачів дітей імені М.Горького. При бібліотеці була читальня. Першим працівником бібліотеки була Мислива Анастасія.
   На кінець року послугами бібліотеки скористалося 350 читачів. В 1937 році бібліотекою користувалось 1000 читачів. Особливою популярністю у читачів користувалися твори Т.Шевченка, Л.Українки, І.Франка, Л.Толстого, А.Чехова, В.Гюго, В.Скотта, Ж.Верна.
   На кінець 1940 року в бібліотеці нараховувалося біля 1,5 тисячі читачів, книговидача складала 3710 примірників. Фонд збільшився за рахунок придбаних книг та періодичних видань і нараховував понад 4 тисячі екземплярів.
   Почали надходити до бібліотеки книги, які були передбачені шкільними програмами.
   Про новини, які відбувалися в краї та країні, відвідувачі бібліотеки могли дізнатися з газет, які отримувала бібліотека.
   В місті працювала дворічна школа медсестер, в якій здобували середню спеціальну освіту 102 чоловік; ще 300 юнаків і дівчат навчалися у педагогічній школі.
   З перших днів окупації бібліотека припинила свою роботу. Під час війни бібліотека повністю була знищена, приміщення і фонд спалені. Але частина книг залишилася на руках у читачів.
   У січені 1944 року місто звільнилося від окупантів. З 1945 року відновила роботу районна бібліотека. Книги для неї приносили жителі міста. Коштів для комплектування, обладнання, канцелярські товари не було. Але бібліотека працювала, її роботу організувала Стрижакова М.Є.
   З 1946 року районна бібліотека комплектується літературою з обласного бібколектора та з місцевих книжкових магазинів.
   В цьому ж 1946 році, при школі 2 створюється районна дитяча бібліотека. Першим її засновником була Кудіченко Л. В селах району створюються і відновлюють роботу приклубні бібліотеки. В 1950 році на бібліотеку були підписані перші періодичні видання. Почала рости кількість читачів, їх уже нараховувалось біля 400 чоловік. З 1952 року районна бібліотека для дорослих читачів вже мала своє приміщення, розпочалась інвентаризація книжкового фонду. На кінець 1953 року книжковий фонд нараховував 8000 примірників і обслуговувалося біля 500 читачів. В бібліотеці на той час працювали: Леонова Ніна Петрівна - бібліотекар, Камаєва Ірина Яківна - зав.пересувним фондом для обслуговування виробничників. Обладнання бібліотеки було непривабливої: саморобні стелажі і столи, лави та стільці.
   В 1954 році в місті відкривається міська дитяча бібліотека, яку очолила Лаврентьєва Іда Абрамівна.
   Поступово в районній бібліотеці зростав кількість книжкового фонду, кількість читачів, книговидач, зростають їх запити, все частіше потрібно звертатися до періодичних видань. Тому в 1958 році колишнє приміщення земвідділу виділяється для районних бібліотек по обслуговуванню дорослих та юних читачів. Приміщення знаходилося на цьому ж місці, де зараз новозбудована центральна бібліотека.
   4 серпня 1955 року по направленню Хмельницького обласного управління культури Славутську районну бібліотеку очолила випускниця Харківського державного бібліотечного інституту Кігель Тамара Давидівна, яка до 1998 року була незмінним директором Славутської ЦБС. Згідно акта-прийому районної бібліотеки від 28.08.55 року в районній бібліотеці для дорослих нараховувалось 12509 екземплярів книг. Обслуговувалося на той час 612 читачів, книговидача була 12300 екземплярів. Відкриті читальні зали для дорослих та юних читачів. Зростає штат бібліотеки: Кігель Тамара Давидівна - завідуюча бібліотекою, Леонова Ніна Петрівна - зав. читальним зелом, Викарчук Раїса Іванівна - бібліотекар, Богуцька Галина - техпрацівниця.
В центрі - перша завідуюча Славутською бібліотекою Барахман Т.Д.

   Бібліотечні працівники обслуговували читачів не дише в бібліотеці а й на виробничих ділянках. Відкриваються пункти видачі книг на меблевій та суконній фабриках, в лікарні на хлібозаводі.
   В приміщенні бібліотеки оформляється наочність: плакати, виставка, тематичні полиці. Бібліотечні працівники починають проводити масові форми роботи - голосні читання, бесіди, обговорення книг, огляди новинок літератури, літературні вечори, усні журнали.
   Завідуюча бібліотекою Тамара Давидівна займається адміністративною та бухгалтерською діяльністю. Бібліотека має свою печатку та чекову книжку. Самостійно одержує і виплачує заробітну плату працівникам, здійснює комплектування, завозить паливо, ремонтує приміщення, займається придбанням обладнання. Постійно звітує про витрати перед районним відділом культури.
   З кожним роком зростає книжковий фонд. Приміщення стає тісним, не вистачає стелажів. Щорічно потрібно подбати про ремонт, вчасно завезти паливо для грубок.
   Районні бібліотеки для дорослих і юних читачів стають методичними центрами для сільських бібліотек району. Адже на той час вже діяло 17 сільських бібліотек, яким необхідна була методична допомога. Щорічно їх кількість збільшувалася. В 1959 році після приєднання Славутського району кількість сільських бібліотек зросла до 34-х. В зв'язку з потребою надання методичної та практичної допомоги в штат районної бібліотека на 1965 рік вводяться посада методиста. Першим методистом районної бібліотеки була призначена Калініна Ніна Олександрівна.
   На початок 1960 року фонд районної бібліотека для дорослих читачів нараховував 17318 книг. Бібліотекою вже обслуговувалося понад 2 тисячі чоловік, книговидача складала біля 50 тисяч екземплярів. Назріває питання про розширення приміщення бібліотека.
   З ростом книжкового фонду в 1967 році вводиться посада зав. абонементом районної бібліотеки. На цю посаду призначається Павлова Ніна Василівна.
   З 15 жовтня 1967 року відкриваються бібліотека в селах Досін, Манятин, Рівки, М.Правутин і Пашуки. Кращі приміщення в новозбудованих будинках культури отримали Варварівська, Довжанська, Крупецька, Г'оловлівська, Соснівська, Марачівська та інші бібліотеки.
   В 1966 році було прийнято рішення Славутського райвиконкому про реконструкцію приміщення бібліотеки. А в дійсності на тому ж місці розпочалось будівництво нового приміщення. Книжковий фонд тимчасово був переведений в районний будинок культури, де в трьох тісних кімнатках розмістилась районна бібліотека для дорослих читачів.
   Штат бібліотеки складався з 7 працівників: зав. бібліотекою Кігель Т.Д., зав. читальним залом - Леонова Н.П., зав. абонементом - Калініна Н.О., бібліотекар - Кіперштейн Л.Л., методисти - Сичова О.Ю., Барановська Л.К. та техпрацівниця Дугай М.М.
   Протягом 1968-І973 років ведеться будівництво типового приміщення для бібліотек. Поступово завозиться обладнання. Велику допомогу у виготовленні обладнання: столів, книжкових вітрин, стелажів - надали активні читачі бібліотеки Осіновській О.П. - директор деревообробного комбінату та Паковський - директор меблевої фабрики.
   З січня по травень 1974 року проводилась підготовча робота до відкриття бібліотеки; розстановка книжкового фонду, вдосконалення каталогів і картотек. Значну допомогу надавали працівники обласної бібліотеки - зав. методичним відділом Леонов В.І., бібліограф Буяновська Т.К., Бойко В.В. - зав. відділом комплектування.
   3-го травня 1974 рову відкрилися двері бібліотеки для трудящих міста Славута і району. Бібліотека для дітей розмістилась па першому поверсі, площа її 577 кв.м., з читальним залом для дітей 5-9 класів, бібліотека для обслуговування дорослих зайняла другий поверх площею 609 кв.м. з читальним залом. на кінець 1974 року бібліотеками було обслуговано 3560 дорослих читачів та 3246 дітей, видано 68915 книг для дорослих та 65109 книг для дітей. Книжкові фонди нараховували 43681 екз. для дорослих та 42427 екз. для дітей.
   У 1972 році відкривається міська бібліотека для обслуговування дорослих читачів. Організовані пункти видачі на паперовій фабриці та ДОКу. Першим бібліотекарем міської бібліотеки була Ярощук Г.Х.
   Згідно наказу Хмельницького обласного управління культури від 23.12.1975 року була здійснена централізація державних масових бібліотек в Славутському районі. На кінець 1976 року - перший рік роботи в умовах централізації - центральною бібліотекою обслужені 4290 читачів, для яких видано 88438 книг. 8 умовах централізації збільшилась відповідальність бібліотека за організації обслуговування населення безпосередньо на виробничих ділянках. Особливо гостро стоїть питання з обслуговуванням виробничників на підприємствах,розташованих на околицях міста (солодовий завод, маслоробний комбінат, склозавод, комбінат хлібопродуктів, силікатний завод,хімзавод). Директор ЦБС Барахман Т.Д. піднімає питання перед обласним управлінням культури про виділення бібліобуса для ЦБС. В жовтні 1979 року Славутська ЦБС одержує новий бібліобус. Першим водієм на ньому був Лук'янчук Михайло Тимофійович, а першим бібліотекарем на ньому була Глікштейн Поліна Леонідівна. Спочатку було 9, а потім 15 стоянок бібліобуса, яким обслуговувалося понад 750 читачів і видавалося щорічно 14000 екз. книг.
Нове приміщення бібліотеки

   У 1977-1980 роках іде інтенсивне будівництво ХАЕС. Будівельників обслуговував Нетішинська сільська бібліотека. Але її фонд не може задовольнити запитів атомобудівників. Назріває потреба у відкритті бібліотеки. Завдяки зусиллям директора ЦБС Барахман Т.Д. 1 серпня 1980 року в м.Нетішин була відкрита міська бібліотека 2 для дорослих та юних читачів. 3 грудня 1986 року в Нетішині відкрита бібліотека для юних читачів. Вісімдесяті роки - це роки переведення книжкових фондів та каталогів на таблиці ББК.
   В цей період покращуються інформаційна та довідково-бібліографічна роботи. Протягом 1985 року 518 абонентів одержували інформацію.
   Для всіх категорій читачів ЦБ готує і видає місячно інформаційний список літератури "Нові надходження видань до ЦБС", в кожному випуску є розділ "Нова література про Славутський район".
   В більшості бібліотек створені довідково-інформаційні фонди. В центральній бібліотеці працював сільськогосподарський сектор для працівників і спеціалістів с/г виробництва, де вони одержували необхідну інформацію.
   Створюються нові і вдосконалюються існуючі систематичні картотеки статей і журналів, краєзнавчі картотеки.
   В 1986 році у відділі обслуговування створюється юнацький абонемент, через який щорічно обслуговується понад 1000 читачів юнацького віку. Створений юнацький клуб за інтересами читачів "Ровесник", працює при бібліотеці з 1980 року.
   1990 рік. У Славутській ЦБС нараховується 71 бібліотека Міністерства культури України. Протягом року бібліотеками системи обслужені 46740 читачів, районна бібліотека обслужила 5745 читачів. Книговидача по системі нараховує 950000 екз. в т.ч. районною бібліотекою видано 126860 екз. Книжковий фонд системи - 932996 екз., в т.ч. центральної бібліотеки - 101292 екз.
   Виробничників міста обслуговує бібліобус, через який обслужено 770 читачів.
   Почався період відродження національної культури, літератури. Повертаються імена письменникам, які в 20-30 роки були репресовані, а їх твори незаслужено забуті. Звертається серйозна увага на пропаганду творів О.Голича, В.Войновича, П.Куліша, О.ЗЕрова, М.Драй-Хмари, В.Стуса, Л.Костенко, В.Симоненка та інших
   З великим задоволенням протягом декількох місяців славутчани знайомилися з експонатами виставки, оформленої в читальному залі "Криниця духовності Славутчини". Її розділи:
   - Хата моя, біла хата;
   - Про мистецтво живе і прекрасне;
   - При гончарному крузі;
   - Народне ткацтво Поділля;
   - Рушники - символ долі людської;
   - Народний одяг - зразок самобутньої культури подолян;
   - Мова і пісня - душа народу;
   повертають майбутнім поколінням загублене.
   Активізується робота центральної бібліотеки по навчанню кадрів проводяться з працівниками системи засідання "за круглим столом", конкурси професійної майстерності. Проводяться вечори вшанування бібліотекарів-ювілярів. Протягом 1992-1993 року проводилась робота до 60-річчя голодомору на Україні.
   В 1993 році з метою якісного задоволення запитів читачів і максимального використання місцевих краєзнавчих матеріалів у центральний бібліотеці відкрито краєзнавчий сектор.
   Головна мета працівників центральної бібліотеки - відродити і розвивати українську культуру, а разом з нею культуру інших національностей,які проживають в нашому районі. Налагоджене постійне спілкування з культурним єврейським товариством "Шафар" (голова Гошкіс Д.), польським культурно-освітнім товариством (голова Калиновський А.С.), українським товариством "Просвіта" (голова Караван Й.О.).
   В Славутській ЦБС протягом 1994 року відбулися зміни в мережі бібліотек. Створена Нетішинська ЦБС з 01.12.1994 року, до неї відійшли Нетішинська міська бібліотека для дорослих та міська бібліотека для дітей, міські 3 та 4. Таким чином, мережа бібліотек Славутської ЦБС зменшилась з 70 бібліотек до 66.
   1994-1995 роки - це роки 50-річчя визволення наших сіл, району, області, всієї України, це світле свято перемоги нашого народу у Великій Вітчизняній війні. Всі працівники системи приймали активну участь у написанні книги "Пам'ять". Сьогодні бібліотечні працівники беруть участь у написанні історії сіл, складають літописи, працюють над матеріалами по створенню історії бібліотек.
   1995 рік - це рік 60-річчя заснування районної бібліотеки в Славуті, 40-річчя трудової діяльності незмінної завідуючої районною бібліотекою - директора ЦБС Барахман Тамари Давидівни.
   Слід сказати слова вдячності Келюх Галині Павлівні, яка розпочала свою трудову діяльність з березня 1954 року, все трудове життя працювала в бібліотеці, а в 1992 році пішла на заслужений відпочинок.
   Калініна Ніна Олександрівна - працювала в 1965-1993 роках спочатку методистом, а потім зав. абонементним відділом районної бібліотеки.
   Павлова Ніна Василівна - роботу почала в 50-х роках на громадських засадах. В 1967 році була призначена зав. абонементом, працювала по 1992 рік.
   З 1958 по 1998 роки працювала в бібліотеці Кіперштейн Лілія Львівна.
   З 1966 до цього часу працює в бібліотеці зав. читальним залом Сичова Олена Юліанівна.
  Нині в бібліотеці працюють Бродюк Лідія Олексіївна - зав. методично-бібліографічним відділом, Смичок Тетяна Петрівна - зав. відділом обслуговування, Муза Олександра Павлівна - провідний редактор, Пиріжок Ірина В'ячеславівна - бібліограф, Левчунець Олена Василівна - провідний бібліотекар, бібліотекарі відділу обслуговування Леськова Людмила Григорівна, Калюжка Алла Володимирівна, Політика Наталія Сергіївна.