Місто
Район
ТП "Край"
Дослідження
Візитка міста та району
Бібліографія
Проект "джерела"
Презентація
Голодомор 32-33
ОУН на Славутчині
Джерела з історії
Геральдика
Карти
Нетішин
Нетішинський музей
Села району
Пам'ятки Славутчини
Статті про місто і район
Книги про місто
"Сангушківські читання"
Славута військова
Авторська сторінка
Історія міста в фото
Малюнки Н.Орди
Славутчани
Храми
Школи
Українська Повстанча
Ліси
Преса про місто
Політика
Події
Мистецтво
Суспільство
Новини
Гостьова книга
Online-Бібліотека

ПОШУК
Для пошуку потрібно
використовувати
не більше одного слова
або його частини







Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України


Нетішин:   Село заснував Нетіша Давні господарі Нетішина Історія Нетішина Спогади Нетішин у XXст. Нетішинська ГЕС Сучасний Нетішин Художня школа Схід-Захід Весна 2008 2013р. 2014р. 2015р. 2017р. Диво-парк М.Мельничука

Нетішин - місто атомобудівників

Герб Нетішина
   Хто вперше побував у Нетішині, не приховує свого захоплення навколишньою природою. Тут і ліс, і озерна блакить, і тиха річка Горинь, і настояне на соснових ароматах повітря, тиша. Та й своєю архітектурою Нетішин може посперечатися з багатьма містами у нашій державі. Йому незабаром виповниться двадцять років. Сьогодіншній Нетішин став нащадком села Нетішин, що вперше згадувалося в історичних документах 1577 року.
   Появі молодого міста треба завдячувати будівництву енергетичного гіганта - Хмельницької АЕС. А все почалося з квітня 1975 року. Міністерство енергетики СРСР розглядало 50 запропонованих варіантів можливого будівництва АЕС, вибір впав на майданчик біля села Нетішин. І через два роки - 4 лютого 1977 року - в урочистій обстановці був забитий перший кілочок під будівництво ХАЕС, згодом висадився перший десант будівельників. Крок за кроком розпочалося спорудження об'єктів.
   Історичним для Нетішина став 1980 рік. Була збудована піонерна база, передані в експлуатацію три гуртожитки, універсам, їдальня на 220 місць, перші новосели одержали ключі від 50 квартир, і на тому будинку навічно закріплена дошка: "Я - перший".
   Тоді ніхто з місцевих жителів не міг і уявити, що серед чагарників і топких боліт зрине ввись місто-красень, про яке знатимуть не тільки в Україні.
Хоругва Нетішина

   Нетішин, як кажуть, не соромно і гостям показати. Його обминула доля архітектурних стандартів. Основою для забудови міста став генеральний план,розроблений Київським інститутом "Енергопроект" під керівництвом заслуженого архітектора СРСР О.П. Гаврика. Сьогодні основи Нетішина складають п'ять мікрорайонів з різнотиповою забудовою з усіма необхідними для життєдіяльності інфраструктурами, в основному переважають 9-поверхові панельні та цегляні житлові будинки, є кілька 14-поверхових будинків, їх ще мешканці називають "свічками".
   За чистотою і благоустроєм території з Нетішиним не зрівняються ні Славута, ні Шепетівка, ні Острог, ні Полонне. Із заздрістю придивляться і жителі обласних центрів. Ще сонце ледь-ледь встигне торкнутися землі своїми вранішніми променями, а вулиці прибирають працівники комунальних служб. До всього вмілі спеціалісти докладають свої руки. Чепурні клумби виграють різнобарв'ям. Гарно вписується в архітектурних комплекс 24451 погонний метр кущів живоплоту, а ще майже вісім тисяч дерев.
   Часто в Нетішин навідуються делегації з ближнього та далекого зарубіжжя. Дехто відверто каже, що місто енергетиків - справжній курорт. I справді, до самого міста підступає сосновий ліс, поряд озера, річка. В місті немає об'єктів, що забруднюють повітря. Кожному є можливість відновлювати свої сили у спілкуванні з природою. Варто лише потрапити в обійми зелених шат, і ліс подарує приємну прохолоду, настояну на ароматах цілющих трав. А біля нашого міста ліси і справді унікальні. Неподалік Хмельницької АЕС, в районі пожежної частини, є 22 гектари дубово-грабового лісу. Середній вік тамтешніх дерев 150-180 років. Унікальний ліс поблизу села Кривин. Там теж є дуби, яким вже за сотню років.
Старий млин

   Нетішин встиг отримати і компліменти від науковців. Три роки тому на території міста працювала експедиція, яку очолювала завідуюча міжвідомчою лабораторією наукових основ заповідної справи НАН України, доктор біологічних наук Т.Л.Андрієнко. Вона, до речі, є одним з редакторів "Червоної книги України". І коли вчені пройшлися околицями Нетішина, вони були вражені, як тут могла зберегтися незайманою природа. Науковці виявили рослини, які занесені в "Червону книгу", - гніздівка звичайна, любка дволистна. Було навіть знайдено місце, де ростуть орхідеї, які зустрічаються в Україні лише у Карпатах.
   Можливо, дехто подумає, що у місті енергетиків тільки те і роблять, що відпочивають. Але це не так. Майже сім тисяч спеціалістів 36-тисячного міста працюють на важливих об'єктах Хмельницької АЕС, більше тисячі в - в АТ "Управління будівництва ХАЕС". А є ще сотні організацій і фірм, де головні вимоги - компетентність, ерудованість, працьовитість.
   З 1987 року місто Нетішин асоціюється з тисячами і тисячами кіловат електроенергії. Тоді запрацював перший і поки що єдиний енергоблок АЕС. Другий вже десятиліття чекає своєї "реанімації". І, як це не парадоксально, але майбутнє молодого міста саме залежить від його добудови. Та нетішинці - оптимісти. Вони вірять, що гору врешті-решт візьме здоровий глузд.
   Жителі молодого міста радують не лише своїми трудовими здобутками. Тут набули розвитку різні види мистецтва - художнього, театрального, хореографічного. Найвагоміші результати у спортсменів. Вихованці тренера з боротьби самбо завойовували і завойовують найпрестижніші міжнародні спортивні трофеї. Юні боксери Анатолія Грушина без перемог з турнірів не повертаються. Крім цих видів спорту у пошані і теніс, і шахи, і фехтування, і плавання, і пауерліфтинг, і футбол. Сам міський голова Нетішина Іван Гладуняк вправно вганяє у сітку футбольні м'ячі.
   Ось таке воно, місто, що стало оазою краси, міцною економічною опорою не лише нашого регіону.
  
  
"Пульс" N 29(36), четвер 20 липня 2000р.