Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України


''Наше слово'':   1 2 3 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22-23 24-25 26-27 28-29 30 31 32

  
N 9(14) вересень 1999р.

   АВТОРИТЕТНІ ЛЮДИ. ЯК ЦЕ РОБИТЬСЯ
  
   На початку поточного року міськрайонна газета "Трудівник Полісся" повідомила, що голову райдержадміністрації А.Роздобудька названо авторитетною людиною 1998-го. У серпні, на обласній дошці Пошани опиняється прізвище редактора "Трудівника" В.Мальчук. Який зв’язок між цими фактами?
   Ще навесні була спроба з боку райдержадміністрації допомогти стати В.Мальчук заслуженим журналістом України. Всупереч ст. 39 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". В ній, зокрема, йдеться: "...Виконавчі органи міських рад розглядають клопотання підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності і вносять у встановленому порядку до відповідних органів виконавчої влади подання про нагородження державними нагородами, відзнаками Президента України та про присвоєння почесних звань України". Як виявилось, у березні, зокрема, у міськвиконкомі, питання про представлення В.Мальчук до звання "Заслужений журналіст України", не розглядалось. Була лише ініціатива з райдержадміністрації. Обійшлись без колективу редакції і без інших співзасновників - міської та районної рад. Все вирішили на редколегії. На той час в ній були три представника редакції - два з них редактор і його заступник та один з творчих представників. По одному - заступник голови райдержадміністрації та представник міськвиконкому. Саме В.Смоляр і зробив таку пропозицію. Обставили все, як в старі часи правління КПРС.
   Однак з заслуженим не вийшло. Ось тоді з’явилась нова вершина. Це обласна дошка Пошани. І знову старий сценарій. Міська влада ні при чому, все вирішувалось у райдержадміністрації. Не дивно, що саме у "Трудівнику" з явилась ідея - створити з міської та районної рад одну, причому на основі останньої. Так місцевий чиновник від преси тиражує цю ідею серед населення міста та району нібито як засіб економії коштів, хоча справа зовсім в іншому, Спробувати натиснути на незручну міську владу. При цьому навіть за рахунок повернення міста на щабель нижче.
   Однак повернемось до газети, редактор якої серед тих, кого назвали кращими. За останній рік назву газети потрібно змінювати, напевне, з "Трудівника Полісся" на "Керівника Полісся". Пригадуєте, як були подані публікації про ситуацію в районній лікарні (липень 98-го), солодовому заводі, комбінаті "Будфарфор". Які оцінки викликали на сторінках газети оцінки ситуації на підприємствах та у лікувальному закладі. Класичний приклад нетерпимості до поглядів людей. Редактор сам вирішує, кого і як подати. Ось саме за це її так і поцінували Дошкою Пошани аж у області, хоча відверто кажучи, віє від цього формалізмом.
  
   ЩО ОБІЦЯЄ ДОБУДУВАТИ М.ДУДЧЕНКО
  
   В останній день серпня телеканал "1+1" повідомив, що керівник Національної енергогенеруючої компанії "Енергоатом" Микола Дудченко заявив, що 2-й та 4-й енергоблоки на Хмельницькій та Рівненській атомних електростанціях, відповідно, будуть добудовані, не дивлячись на те, чи буде фінансувати це Захід.
   Пропонуємо ознайомитись з тим, й говорили про цю проблему десять років тому.
   Ось головний інженер проекту ХАЕС В.Дірнштейн: "Вибір майданчика було доручено київському відділенню Всесоюзного інституту Атоменергопроект". В західних областях розглядалось 32 майданчика. Альтернативними залишились два - Рожнятинськмй (Івано-Франківська обл.) та Нетішинський. Екологічна експертиза проводилась десятком міністерств і відомств і була затверджена Радою Міністрів СРСР".
   Головний санітарний лікар Хмельницької області В.Піддубний: "Згоди санепідемслужба не давала на здійснення проекту розміщення ХАЕС. Причина - занижена в ньому зона санітарного захисту. Екологічна ескпертиза - де документи, і хто їх бачив?"
   М.Шевченко, головний інженер київського відділення інституту "Атоменергопроект.: "Регіон ХАЕС недостатньо забезпечений водою". А.Шидловський, академік-секретар відділення Фізико-технічних проблем енергетики АН УРСР: "Планувалось 40 майданчиків для розміщення АЕС в Україні. Виявилось, що жодний для цього не годиться. 90% території України взагалі непридатні для розміщення АЕС. Причини: водні ресурси вже давно вичерпані, технологічні навантаження в 10 разів вищі, ніж в цілому по СРСР. Крім того, АЕС планували зводити в районах з підвищеною тектонічною активністю або високим рівнем ґрунтових вод. Надійність об’єктів розраховується, виходячи з максимально можливої аварії. В нас враховують лише проектно припустиму аварію. Ми нехтуємо малоймовірною аварією".
   М.Матковський та Г.Філіпчук депутати Верховної Ради України: "Обмежені водні ресурси, вплив радіонуклідів у поєднанні з негативним впливом токсичних речовин у воді й повітрі, розташування станції на нестійких грунтах, підтопленість земелі навколо, забруднення підземних вод, 4 млн.м3 стічних вод потрапляє в дренажний канал, відсутні соціальні пільги людям, які проживають біля ХАЕС, не завжди проводиться встановлення причини смерті чорнобильців" (інформація 1995 р.).
   О.Кузнєцова, заступник головного лікаря центральної районної лікарні з медичної частини "Зросла кількість онкозахворювань. Це злочин, що в зоні зони немає індивідуальних дозиметрів. Стосовно радіаційного забруднення, хто знає, що ми їмо".
   В.Джуринський, завідуючий поліклінікою: Хворі скаржаться на болі в голові, патологію яких важко пояснити. Скаржаться на загальне послаблення організму. Не виключено впливу на погіршення здоров’я людей від роботи атомної станції". Д.Гродзинський, член-кореспондент АН УРСР, радіобіолог: "Людина повинна знати, що вона їсть і п’є. У нас не тільки немає індивідуальних засобів дозиметрії, але всілякі спроби виготовлення їх суворо караються". М.Дудченко, депутат обласної ради, заступник головного інженера з ядерної безпеки:
   "Організм кожної людини має індивідуалні особливості, і тому проблема малих доз надзвичайно актуальна. Адже загальна сума впливу за допомогою АЕС може досягти найнижчої сходинки."
   Для добудови 2-го блоку ще потрібно поглиблення водойми-охолоджувача приблизно на 5 метрів, намивання струменеспрямовуючих дамб, провести гідроізоляцію ухилів намивної греблі, звести хвостову, виконати інженерну підготовку санітарної зони АЕС. А є ще інформація такого характеру, що з усіх АЕС колишнього Союзу лише Кольська та Воронізька розташовані на геологічних породах, що відповідають вимогам.
   Уся вищезгадана інформація опублікована у газеті "Трудівник Полісся" у 1989-1990 роках. Редактором тоді був Валерій Басиров.
  
   НЕ СУДІТЬ, ЩОБ І ВАС НЕ СУДИЛИ (Мф 7, 1)
  
   Як відомо, на теренах Славутчини успішно діє парафія Української Православної Церкви Київського Патріархату. Незважаючи на відсутність типового храму, ми. благовірні, відправляємо богослужіння у пристосованому приміщенні. Віримо, що пройде час, і громада Київського Патріархату збудує в Славуті храм в стилі українського барокко.
   Нашу громаду надихають слова Спасителя: "Не лякайся черідко мала, бо сподобалось Отцю вашому дати вам Царство" (Лк. 12, 32). Відтак церква Покрови Пресвятої Богородиці М.Славути є насправді українською і від Москви незалежною. Гаслом нашої громади є: "Віра Православна і ненька Україна". Прикро, але маємо і той факт, що проти УПЦ Київського Патріархату постійно поширюються чутки та вигадки з боку так званої Української Православної Церкви, яка має патріарха у Москві. В проповідях цієї Церкви при кожній нагоді згадують не в кращий бік нашу дійсно Українську Церкву. Це сприяє виникненню міжконфесійної ворожнечі, принижує Святе Православ’я, що ми сповідуємо, та нашу рідну мову, яка використовується на богослужіннях. Українську мову називають побутовою, меншовартісною. Але відомо, що народ, який нехтує рідною мовою, приречений на поступове духовне вимирання. Святе Письмо засуджує такі дії, вважаючи їх гріховними і шкідливим для нації. У першому посланні святого апостола Павла до Коринф’ян читаємо: "Як говорить хто чужою мовою, той будує тільки самого себе, а хто пророкує рідною - той Церкву будує. Коли прибуду я до вас, браття, і говоритиму до вас чужою мовою, то яку користь я вам принесу? Але я в Церкві волію п’ять слів зрозумілих сказати, щоб інших навчити, аніж десять тисяч слів чужою мовою" (1 Кор. 14, гл. 2-19) Отже для кожного народу своя рідна мова є святинею. Греки моляться грецькою, румуни - румунською, грузини - грузинською, поляки - польською. Лише українською - недовподоби. Господь передбачив, що правдивим христянам і щирим патріотам буде дуже важко, тому і сказав: "Оце посилаю Я вас, як овець між вовків, бо вони на суди видаватимуть вас та по синагогах своїх бичувати вас будуть. І до правителів поведуть вас за мене" (Мф. 10, 16, 18), "...Але не лякайтесь їх, немає нічого захованого, що воно не відкриється, ані потаємного, що не виявиться" (Мф. 10. 26) Так пройде час, і люди зроблять висновки, але що тоді скажуть на своє виправдання ті, хто зараз говорить неправдиві слова? Спаситель наш говорить: "Не судіть, щоб і вас не судили, бо яким судом судите, таким осудять і вас, і якою мірою будете міряти, такою відміряють вам" (Мф. 7, 12) Гадали, що мають право обмовляти і судити і фарисеї, але Господь їх покарав: .Горе вам, книжники та фарисеї, лицеміри, що перед людьми зачиняєте Царство Небесне, - бо й самі ви не входите, ані тих, хто хоче увійти, не пускаєте" (Мф 23-13) Будь-яка релігійна громада, яка відповідно зареєстрована, має право на існування і може вільно задовільняти релігійні потреби. Плямувти таку громаду протизаконно, і Господь попереджав, що будуть фальшиві пророки і казав: "Стережіться фальшивих пророків, що приходять до вас у овечій одежі, всередині - хижі вовки. По їхніх плодах ви пізнаєте їх" (Мф. 7,15-16). Плямувати Церкву Київського Патріархату - страшний гріх, бо в ній підчас Святої Літургії схрдить Святий Дух. Господь попереджає: "Усякий гріх проститься людям, але богозневага на Духа Святого не проститься!" (Мф. 12, ЗО).
  
Митрофорний протоієрей о.Миколай, Церква Покрови Пресвятої Богородиці м.Славута

  
   ПАМ’ЯТНІ ДАТИ. ЖОВТЕНЬ
  
   1.10.1665 - Гетьманом Правобережної України обрано Петра Дорошенка.
   1-17.10.1990 - Студентське голодування у Києві з вимогою незалежності України.
   5.10.1672 - Підписано Бучацький мир. Гетьман Петро Дорошенко проголосив самостійну Українську державу під протекторатом турецького султана.
   12.10.1727 - У Глухові Данила Апостола обрано гетьманом України, значно обмеживши у правах російським урядом так званими "Решительными пунктами".
   12.10.1957 - У Мюнхені агентом КДБ вбито керівника ОУН(з) Лева Ребета.
   14.10.1921 - У Києві в Софіївському соборі відкрився Всеукраїнський Православний Церковний Собор, який проголосив автокефалію УПЦ на чолі з митрополитом Василем Липківським.
   14.10.1942 - Створення Української Повстанської Армії.
   15.10.1959 - Вбивство у Мюнхені Степана Бандери - керівика ОУН (р) агентом КДБ.
   17-19.10.1962 - Судовий процес над вбивцею Л.Ребета та С.Бандери Б.Сташинським у м.Карлсруе (Німеччина).
   22.10.1933 - На знак протесту проти страхітливого голодомору в Україні, організованого більшовицьким режимом, членом ОУН М.Лемиком здійснено замах на службовця консульства СРСР у Львові А.Майлова.
   25.10.1657 - Гетьманом обрано Івана Виговського.
   27.10.1659 - Переяславські статті Юрія Хмельницького з Москвою. На основі фальшивого тексту Переяславської угоди від 1654 р. значно обмежені права України.