Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України


Євреї Славутчини:   Славута Шалом, славутчани Євреї Славутчини 1941-1944

ШАЛОМ, СЛАВУТЧАНИ!

Пам'ятник загиблим євреям
  Житель міста Славута Хмельницької області краєзнавець Ковальчук С.Ф. підготував до друку книгу «Шалом, славутчани» - документальну повість про життя і трагічну участь єврейської общини Славутчини з часів її виникнення до сьогодення.
  Повість «Шалом, славутчани»- нове слово в історії євреїв, які поселились в одному з південних куточків Волині і спільно з українцями, представниками інших націй на протязі віків своїм життям писали тут сторінки історії української держави, стали невід’ємною частиною народу України, персонажами української літератури та усної народної творчості. Автор на місцевому матеріалі показав, як зігнані владою у провінційні містечка, не маючи права володіти і користуватись землею, євреї, аби вижити, брались за будь-яку справу, і про те, як їх непохитність у дотриманні законів релігії і традицій нації, сформованих в далекому минулому в Іудеї, допомогли усьому багатостраждальному народу вистояти, зберегтися як нація. Книга розповідає про маловідомі сторінки життя євреїв у п’яти єврейських містечках і селах Славутчини з ХVIIIст. до 1942р., про поширення на Славутчині хасидизму - однієї з релігійних течій в іудаїзмі. Ще у 1754р. у Славуті було відкрито друкарню по випуску єврейської релігійної літератури, в село Ганнопіль у 1760 році перемістився один з центрів хасидизму на Волині, а могила цадика Дов Бера на старому єврейському цвинтарі села Ганнопіль є тепер місцем паломництва хасидів світу. Йдеться в повісті про внесок єврейського населення краю у діяльність промислових підприємств міста, у розвиток торгівлі, культури, освіти та медицини на Славутчині, у книзі сотні імен тих євреїв, хто своєю працею прославляв славутську землю: керівників промислових підприємств і установ, педагогів та лікарів, вчених та працівників торгівлі.
  Книга «Шалом, славутчани» розповідає про активну участь євреїв Славутчини у боротьбі з ворогом на фронтах Великої Вітчизняної війни. Вона містить дані про 290 євреїв-славутчан, які загинули на фронті, розповідь про подвиг Героя Радянського Союзу славутчанина Л.Х.Паперника.
Пам'ятник загиблим євреям

  Ця книга доповнює всесвітню «Чорну книгу» про геноцид німецького фашизму щодо єврейського народу сторінками про трагічну долю євреїв славутчини в роки окупації. Значна цінність книги в тому, що в ній вміщено вперше імена 2954 мирних громадян Славутчини, які загинули лише через те, що народились євреями. Фашизм позбавив їх життя, але не забрав у них права жити в людській пам’яті.
  Книга розповідає і про ту велику роботу, яка проводиться в районі, по вшануванню пам’яті загиблих в роки війни мирних громадян єврейської національності. Вона написана на основі документів державного архіву Хмельницької області, публікацій у періодичній пресі, спогадів і свідчень очевидців.
Пам'ятник загиблим євреям

  Назва книги «Шалом, славутчани» не випадкова, ця повість знайомить славутчан і тих, хто тут живе, і тих, хто покинув наш край, з маловідомими сторінками історії краю стосовно життя і трагедії євреїв Славутчини, що десятками років замовчувалось.
  Повість з інтересом прочитає кожен, хто цікавиться історією Славутчини, її минулим і сучасним. Вона стане цінною пам’яткою про свій край тим, хто залишив рідну землю, але свято береже пам’ять про неї у своєму серці.
  Автор буде вдячний всім, хто проявить бажання прийняти участь у випуску книги.
  
Станіслав Францович Ковальчук, м. Славута Хмельницької області вул. Кузовкова, 14, кв. 61 тел. 2-21-83