Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України


Біографії:   С.Гамченко Б.Горчак Б.Горчак С.Гощинський Н.Гуйванюк Є.Кіттель В.Кочубей Ю.Пенський Л.Романовський М.Фельденкрайз

Моше Фельденкрайз -
всесвітньовідомий фізик, реабілітолог та спортсмен

  Моше Пінхас Фельденкрайз народився 6 травня 1904 року в Славуті, в родині торговця лісом Пінхуса Фельденкрайза та онуки знаного корецького равина-хасида Пінхаса Шапіро. Через певні матеріальні негаразди родина малого Моше спочатку переїжджає до Крем'янця, потім до Корця і, врешті, у 1912 році опиняється в білоруському містечку Барановичі.
  Саме у Барановичах Моше Фельденкрайз отримує початкову освіту, відвідує середню школу. Щоправда, у 1918 році, він покидає навчання і відправляється у подорож до Палестини. Протягом наступних п'яти років він працює підсобним чорноробочим аби зібрати кошти на продовження навчання. Врешті у 1923 році він вступає до Вищої єврейської школи Герцлія. По її завершенню у 1925 році молодий Моше влаштовується на посаду картографа до Британської землемірної компанії. Саме в цей час він зацікавлюється самообороною, а зокрема джиу-джитсу, активно грає у футбол. Власне останнє захоплення й стало визначальним у подальшій долі Моше Фельденкрайза. Адже сильно травмувавши коліно у 1929 році, він змушений був розробляти власні підходи до відновлення його рухливості.
  В 1930 році Моше Пінхас Фельденкрайз переїжджає до Парижу, де вступає до загальновідомої спеціальної школи будівництва (Ecole Speciale des Travaux Publics, du batiment et de l'industrie), а по її закінченню - до докторантури при Паризькому університеті Сорбонна. Слід зазначити, що одним з керівників його дисертації була видатна вчена Марія Склодовська-Кюрі.
  Переломним в житті Моше Фельденкрайза став 1933 рік. З одного боку він влаштувався працювати науковим співробітником до радіоактивної лабораторії Фредерика Жоліо-Кюрі, а з іншого - познайомився з майстром засновником дзюдо Дзигоро Кано. Саме ці два захоплення й принесли світову славу Фельденкрайзу. Так, у 1936 році він, отримавши чорний пояс з дзюдо, засновує "Клуб джиу-джитсу у Франції". Паралельно з цим працює в лабораторії Аркей-Кашан (1935-1937) та лабораторії Поля Ланжевена (1939-1940), досліджуючи проблеми магнетизму та ультразвуку.
  У 1940 році, рятуючись від німців, Моше Фельденкрайз переїжджає до Великобританії, де влаштовується працювати до однієї з лабораторій Військово-морського міністерства, а також займаючись підготовкою спеціальних підрозділів армії. Працюючи на перемогу над нацизмом М.Фельденкрайз став одним з розробників системи перехоплення підводних човнів, а також автором спеціального підручника з самозахисту для спецпідрозділів.
  В 1946 році Фельденкрайз покидає військову службу та влаштовується в дослідницький відділ кіностудії "Pioneer Films", а в 1949 році виїжджає до Ізраїлю. В новопосталій єврейській державі він спочатку очолює департамент електроніки Армії оборони Ізраїлю, а з 1954 року повністю присвячує себе розробці та впровадженню методики реабілітації хворих - всесвітньо відому "методику Фельдекрайнза". Фактично з середини 1950-х і до самої своєї смерті, 1 липня 1984 року в Тель-Авіві, він активно пропагує новий методи реабілітації хворих, публікує книжки з цього методу, готує учнів.
  Насамкінець зазначимо, що метод реабілітації розроблений та впроваджений славутчанином Моше Пінхасом Фельденкразом не лише врятував життя та здоров'я сотням та тисячам хворих з усього світу, але й став новою віхою в фізіотерапевтичній галузі.
  
  Берковський В.Г.,
  канд.іст.наук, директор ЦДКФФА України ім. Г.С.Пшеничного
  Опубліковано в "Вісті громади. - N 33 (18 серпня 2016). - С.3"