Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України


Біографії:   С.Гамченко Б.Горчак Б.Горчак С.Гощинський Н.Гуйванюк Є.Кіттель В.Кочубей Ю.Пенський Л.Романовський М.Фельденкрайз

Ніна Василівна Гуйванюк -
видатний філолог зі Славутчини

  Ніна Василівна народилася 18 листопада 1949 року в селі Волиця в родині робітника Славутського лісохімзаводу Василя Царука. Освіту майбутній знаний філолог отримала у восьмирічній школі с. Губельці та Славутській середній школі N1. По закінченню школи, працювала на лісохімзаводі, пізніше в редакції газети "Трудівник Полісся".
  У 1967-72 роках Ніна Василівна навчається в Чернівецькому інституті на філологічному факультеті, а з 1972 року - навчається в заочній аспірантурі у знаного вітчизняного філолога професора Іларіона Слинько. Протягом усього періоду навчання молодий філолог активно дописує до обласної та університетської преси, бере участь в роботі літературної студії ім. Степана Будного та університетського драматичного гуртка.
  В 1973 році Ніна Василівна остаточно пов'язує своє життя з Чернівецьким університетом, де проходить шлях від лаборанта (1973) до завідувача кафедри сучасної української мови (1994). В лютому 1978 року вона блискуче захищає кандидатську дисертацію, а вже у 1989 році вступає до докторантури відділу граматики української мови Інституту мовознавства ім. О. Потебні НАН України. Врешті в 1994 році за підтримки наукового консультанта академіка В.Русанівського захищає докторську дисертацію, а у 1996 році отримує вчене звання професора.
  Протягом усього періоду своєї наукової діяльності Ніна Василівна опублікувала понад 300 наукових робіт з проблем синтаксису української мови, підготувала 20 підручників з української мови та літератури для шкіл, 38 навчальних і навчально-методичних посібників для університетів. Крім того, за її наукового керівництва захистилося 14 нових кандидатів філологічних наук та 2 доктори наук.
  Особливо плідним був період діяльності професора Гуйванюк Н.В. з середини 1990-х рр., коли вона спільно з професором І.Слинько та доцентом М.Кобилянською видає ґрунтовну працю "Синтаксис сучасної української літературної мови: Проблемні питання", яка, на той час, стала найповнішим та найґрунтовнішим виданням з теоретичного синтаксису.
  Наукові досягнення та високий професіоналізм Н.Гуйванюк дістав й іншого визнання, коли вона стає членом спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських дисертацій у Тернополі (з 1996 по 2000) та Івано-Франківську (з 1996 по 2013), очолює спеціалізовану раду в Чернівцях (з 2004). Врешті-решт не можна оминути того факту, що Ніна Василівна була одним з членів Національної комісії з питань правопису при Кабінеті Міністрів України.
  Такою ж самовідданою була робота Н.Гуйванюк й як громадського діяча. Адже вона очолювала комісію щорічних конкурсів "Учитель року" та Всеукраїнську олімпіаду з української мови та літератури. Більш того з 2002 по 2013 роки саме Ніна Василівна була головою Міжнародного конкурсу української мови ім. Петра Яцика, а з 2011 по 2013 - Міжнародного конкурсу з української мови та літератури ім. Т.Г.Шевченка.
  24 вересня 2013 року Ніна Василівна покинула цей світ, залишивши по собі значну наукову спадщину та цілу плеяду молодих філологів.
  
  Берковський В.Г.,
  канд.іст.наук, директор ЦДКФФА України ім. Г.С.Пшеничного
  Опубліковано в "Вісті громади. - N 31 (4 серпня 2016). - С.3"