Місто
Район
ТП "Край"
Дослідження
Візитка міста та району
Бібліографія
Проект "джерела"
Презентація
Голодомор 32-33
ОУН на Славутчині
Джерела з історії
Геральдика
Карти
Нетішин
Нетішинський музей
Села району
Пам'ятки Славутчини
Статті про місто і район
Книги про місто
"Сангушківські читання"
Славута військова
Авторська сторінка
Історія міста в фото
Малюнки Н.Орди
Славутчани
Храми
Школи
Українська Повстанча
Ліси
Преса про місто
Політика
Події
Мистецтво
Суспільство
Новини
Гостьова книга
Online-Бібліотека

ПОШУК
Для пошуку потрібно
використовувати
не більше одного слова
або його частини







Google




Мiсто Старокостянтинiв






Православна Церква України


Статті про місто і район:   Населення у XVII ст. Історія Славути 1633-1863 р. Оборонні споруди міста Славути у XVII - XVIII ст. Матеріали з історії Славутчини в архівах України Джерела соціально-економічної історії Славутчини Джерела з історії уніатської церкви на Волині. З історії міста 375 річниця славутської магдебургії Навколо назви нашого міста Заснування Славути Як Славута ставала містом Джерела з історії Славутчини Кумисо-лікувальний заклад Фабрики міста Лесине літо в Славуті Наукові дослідження у 1920-х рр. Рапортичка Депортація 30-х Вони боролися за радянську владу Партизани Таємниці славутського Грос-лазарету 301 Нацистські табори в Славуті 25 років за фотопортрет Маразм директора крєпчал чи крєпчає? Історія міліції Як називатися вулицям Пісенний фестиваль

Навколо назви нашого міста

  Історія кожного міста починається з дати його заснування і з дослідження його назви. Дата заснування Славути нам відома - 1634 рік, хоча тепер уже з'явилися дослідження та документальні свідчення, що наше містечко старіше за свій офіційний вік. З назвою ж все набагато складніше.
  Досі ми послугуємося наступною легендою: нібито під час татаро-монгольської навали втікачі ховалися у тутешніх лісах, а сама місцевість отримала назву "Славна утина" - "добрий прилисток". Також слова "славута", "Славутича" пов'язують з мальовничою красою даного місця. Я вирішила висунути власну версію. На її створення мене наштовхнула стаття "Звягелю, що в імені твоїм? А що в твоєму, Україно?" Оксани та Олександра Ярчуків (див. "Жінка" жовтень 2002 р.). Загальний її зміст такий: більшість топонімів басейну Прип'яті мають давнє трипільське походження. Трипільська мова була дуже схожою на латинську, а для зручності розшифрування давніх назв можна використовувати англійську мову, яка разом із українською входить до індоєвропейської групи. Взявши на озброєння цю теорію, я розшифрувала слова "Славутина", "славутин". Гадаю, що "славутин" походить від slough (slau) - драговина, трясовина і thin (oin) - водянистий, непевний, тобто славутин - "непевна трясовина".
  Не беруся стверджувати, що мій варіант є найточніший і єдино правильний. Можуть бути й інші версії розшифрування, але спосіб досить цікавий, а отриманні мною результати, вважаю, є цілком прийнятними. Навколо Славути дуже багато боліт, торфовищ, а в прадавні часи ця місцина, певно, являла собою безкраю драговину з піщаними горбами і соснами. Навряд чи тоді хтось запідозрив би її у мальовничості. В сиву давнину містечка чи поселення тут не існувало, але дана місцевість цілком могла бути відомою під вищевказаною назвою.
  Можливо, все це звучить досить суб.єктивно, але вчені не мають спільною думки навіть про походження назв "Київ" і "Україна", а захована у темряві минулого історія Славути взагалі дає широкий простір для різноманітних варіацій.
  
  К.Комісарова, м. Славута
  Трудівник Полісся. - 45, 8 листопада 2002. - С.8

  Коментар

  Примітка. Дійсно, проблема, піднята авторкою статті, є дуже важливою. Однак підхід, запропонований нею, є не дуже доречним. Адже свою назву "Славутин" місто отримало під час свого заснування 25 квітня 1633 року. А до цього часу це було село "Воля Деражнянська". Отже, виведення назви з давніх часів не дуже вірне.