Місто
Район
ТП "Край"
Дослідження
Візитка міста та району
Бібліографія
Проект "джерела"
Презентація
Голодомор 32-33
ОУН на Славутчині
Джерела з історії
Геральдика
Карти
Нетішин
Нетішинський музей
Села району
Пам'ятки Славутчини
Статті про місто і район
"Сангушківські читання"
Славута військова
Авторська сторінка
Історія міста в фото
Малюнки Н.Орди
Славутчани
Храми
Школи
Українська Повстанча
Ліси
Преса про місто
Політика
Мистецтво
Лінія фронту
Новини
Гостьова книга
Online-Бібліотека

ПОШУК
Для пошуку потрібно
використовувати
не більше одного слова
або його частиниGoogle
Мiсто Старокостянтинiв
1165

каталог сайтів

УПЦ Київського Патрiархату


Статті про місто і район:   Населення у XVII ст. Історія Славути 1633-1863 р. Оборонні споруди міста Славути у XVII - XVIII ст. Матеріали з історії Славутчини в архівах України Джерела соціально-економічної історії Славутчини Джерела з історії уніатської церкви на Волині. З історії міста 375 річниця славутської магдебургії Навколо назви нашого міста Заснування Славути Як Славута ставала містом Джерела з історії Славутчини Кумисо-лікувальний заклад Фабрики міста Лесине літо в Славуті Наукові дослідження у 1920-х рр. Рапортичка Депортація 30-х Вони боролися за радянську владу Партизани Таємниці славутського Грос-лазарету 301 Нацистські табори в Славуті 25 років за фотопортрет Маразм директора крєпчал чи крєпчає? Історія міліції Як називатися вулицям Пісенний фестиваль

З історії міста

Палац князів Сангушків
  Перші письменні відомості про Славуту знаходять своє відображення у документах ХVІ-ХVII століть.
  Славута, як містечко, було засноване в 1633 році на місці давнього українського поселення - Деражня Воля (або Воля Деражнянська, як воно виступає у джерелах початку XVII ст.), котре належало князю Єжи Заславському. Спочатку містечко носило назву Славутина.
  В 1673 році Славута перейшла у володіння князя Йосипа-Карла Любомирського. Віддаючи заміж свою дочку за маршала великолитовського князя Павла-Карла Сангушка, він подарував молодим Славуту, яка залишалася власністю князів Сангушків до жовтня 1917 року.
  У 1754 році місто отримало магдебурзьке право.
Пивзавод

  З 1797 року Славута стала містечком Ізяславського повіту Волинської губернії, а пізніше - волосним центром Волинської губернії.
  У 1819 році побудована церква Різдва Пресвятої Богородиці, а в 1825 - костьол Святої Дороти.
  У 1873 році через місто прокладена залізниця Шепетівка - Здолбунів.
Суконна фабрика

  У серпні 1795р. князем Сангушком заснована суконна фабрика. До кінця XIX століття в місті з'явились миловарний, толевий і пивоварний заводи, папірня (1818 р.) лісопильня (1836 р.) каретна майстерня, красильний і чавуноливарний (1840 р.) заводи.
  У 1903 році почав діяти фаянсовий завод.
  У 1905 році населення міста складало 8000 жителів. У місті було дві православні церкви, три синагоги, костьол, кірха (німецький лютеранський храм). Над містом височіла ратуша, збудована ще у XVIII столітті. Діяли гімназія, двокласне народне училище та церковно-приходська школа, лютеранська приходська школа, приватне комерційне училище, єврейська релігійна школа Талмуд-Тори, єврейська школа рабинів. У 1914 році відкрито парафіяльну польську школу.
  У 1918-1919 роках місто входить до складу Української Народної Республіки.
  З 15 березня 1923 року містечко Славута перетворилося у районний центр Шепетівського округу, в 1932 році увійшло до складу Вінницької області, у 1937 - Кам'янець-Подільської, а 1954 - до складу Хмельницької області. В 1938 році Славута стала містом, а в 1979 - містом обласного підпорядкування.